مشخصات فنی پژو 206

بررسی اجمالی

پژو 206 تیپ پنج خودرویی زیبا، با طراحی قابل قبول و در عین حال با خدمات بسیار گسترده است و با خیال راحت می‌توان آن را مورد استفاده روزمره قرار داد، ضمن اینکه بازار دست دوم خوب این خودرو نیز سبب شده است تا هیچ نگرانی در مورد فروش آن وجود نداشته باشد. 206 تیپ 5 همه مزایای تیپ‌های دیگر را با یک پیشرانه قدرتمند ترکیب کرده است که لذت رانندگی

خوبی را هم در مقایسه با سایر محصولات ایران خودرو به ارمغان می‌آورد.

 

هندلینگ خودرو و کیفیت سواری آن در حد متوسط است ولی عملکرد خودرو در خط مستقیم خوب است. ترمزهای چهارچرخ دیسک در کنار دو ایربگ جلو نیز نشان از ایمنی قابل قبول (البته نسبت به سال ورود به بازار خودرو) دارند.

پژو 206 تیپ 5 همچنان توانایی حرکتی خوبی دارد و امروز نیز می‌توان آن را با خودروهای روز چینی در زمینه شتاب مقایسه کرد. با وجود افت کیفیت شدید این خودرو، همچنان بسیاری از خریداران، 206 تیپ پنج را به برندهای گمنام ترجیح می‌دهند.

پژو 206 تیپ پنج خودروی چندان کاربردی نیست چون هم صندوق کوچکی دارد که مناسب سفر نیست و هم فضای عقب آن بسیار کم و ناراحت است. با این وجود این خودرو انتخاب خوبی برای

جوانان و یا افرادی است که خودروی کوچک و کم مصرف برای شهر می‌خواهند.

بررسی پژو 206 تیپ 5

پژو 206 زمانی که در سال 1380 توسط ایران خودرو وارد بازار شد از خودروهای روز دنیا بود و توانست به چنان محبوبیتی در بازار کشور دست پیدا کند که تا امروز نیز کم‌تر خودرویی به آن جایگاه رسیده است.

اینکه خودرویی با نزدیک به 20 سال عمر در بازار همچنان موقعیت روزهای نخست خود را دارد نشان می‌دهد که تا چه اندازه مورد قبول بازار بوده است.

پژو 206 توانست طیف وسیعی از خریدران را به سمت خود جذب کند و حتی افرادی که چندان علاقه‌ای به هاچ بک‌ها نداشتند نیز جذب این خودرو شدند. 206 با همه توانایی‌هایش یک نقطه ضعف داشت و آن موتور ضعیف این خودرو بود که در آن زمان توانایی رقبات با خودروهایی همچون پژو 405 و مزدا 323 را نداشت.

به همین دلیل ایران خودرو مدلی قوی‌تر از 206 را با نام تیپ 5 وارد بازار کرد که با استفاده از موتور 1.6 لیتری قدرتمند خود این نقطه ضعف را پوشش داده و یک هاچ بک سریع و قوی بود.

داخل پژو 206 تیپ 5

داخل پژو 206 نیز مانند بیرون آن پر است از خطوط منحنی و حجم‌های گرد. از پشت آمپرها تا داشبورد خودرو حالتی گرد و منحنی دارند و حس خوبی از این طراحی به سرنشینان منتقل می‌شود. ارگونومی داخل خودرو در مقایسه با سال ساخت یا دیگر ساخته‌های ایران خودرو نظیر 405 و سمند بسیار بهتر است و تسلط خیلی خوبی پشت فرمان دارید.

فرمان سه شاخ نیز خوش دست است و در پشت آن اینترفیس مربوط به سیستم صوتی به چشم می‌خورد. طراحی پشت آمپرها نیز در تیپ 5 متفاوت با تیپ 2 است و پشت زمینه سفید نشان دهنده‌ها جلب توجه می‌کند. از نظر فضای داخلی سرنشینان جلو در وضعیت خوبی قرار دارند اما فضای سر و پا برای سرنشینان عقب چندان مناسب نیست.

در عوض برای هر سه سرنشین عقب پشت سری قرار داده شده است تا راحتی بیشتری داشته باشند، موردی که برای مثال در پراید یا پژو 405 دیده نمی‌شود.

طراحی پژو 206 تیپ 5

طراحی خارجی پژو 206 از همان ابتدا برگ برنده اصلی این خودرو در بازار بود. پژو 206 تیپ 5 در ظاهر تفاوتی با تیپ‌های دیگر ندارد و تنها باید از لابلای سوراخ‌های رینگ به داخل چرخ عقب نگاه کنید تا شاید از رویت کردن پیسک ترمز عقب بتوانید تشخیص دهید خودرو تیپ 5 است. البته نوشته 1.6 نیز روی گلگیر جلو خودنمایی می‌کند.

طراحی خودرو تخم مرغی و حالی مثل هاچ بک‌های اواخر دهه 90 دارد که البته به بهترین نحو انجام شده است. چراغ‌های جلو و عقب پژو 206 هارمونی زیبایی دارند.

چراغ‌های عقب و جلوی این خودرو در دهه اخیر تغییراتی را در زمینه چیدمان داخلی چراغ تجربه

کرده‌اند که مورد قبول برخی خریداران و دوسداران لوازم 206 قرار گرفته است و برخی خریداران نیز آن را نمی‌پسندند.

مشخصات پژو 206 تیپ 5

زیر کاپوت پژو 206 تیپ 5 از موتور TU5 استفاده شده است. این موتور 1.6 لیتری تنفس طبیعی از نوع 16 سوپاپ با دو میل سوپاپ در بالا است و می‌تواند 105 اسب بخار قدرت و 142 نیوتن متر گشتاور تولید کند.

این مشخصات می‌توانند 206 تیپ 5 را با وزنی در حدود 1054 کیلوگرم در زمان 11 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برسانند. مصرف سوخت موتور چهار سیلندر 206 تیپ 5 بسیار پایین و در سیل ترکیبی تنها 6.4 لیتر در هر 100 کیلومتر است. موتور TU5 بر خلاف موتور خانواده 405 و سمند، موتوری پر مصرف و پر استهلاک نیست و یکی از موتورهای خوب و پر طرفدار بازار کشور است. این موتور در 206 تیپ 5 به یک گیربکس 5 دنده دستی متصل شده است.

امکانات و تجهیزات پژو 206 تیپ 5

امکانات پژو 206 تیپ 5 آنچنان زیاد نیست و این با توجه به سال ساخت خودرو و اینکه یکی از محصولات ارزان قیمت پژو بوده طبیعی است. از امکانات رفاهی این خودرو باید به چهار شیشه برقی، اینترفیس سیستم صوتی پشت فرمان، تو دری‌های ست با روکش صندلی‌ها، مه شکن جلو و عقب، فرمان هیدرولیکی، چراغ بدرقه، سیستم صوتی با قابلیت پخش سی دی، تهویه مطبوع خودکار تک گانه، صندلی راننده با تنظیم شش حالته دستی، صندلی شاگرد با تنظیم چهار حالته دستی، صندلی‌های عقب تا شونده و آینه‌های جانبی گرمکن دارد با تنظیم برقی اشاره کرد.

امکانات این خودرو در مقایسه با رقبای امروزی اش از کشور چین در سطح پایین‌تری قرار دارد اما همچنان بهتر از پژو 405 و پراید است.

منبع : خودرو بانک